
| YU Yureka S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, August. Released 2016, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 154.8 x 78 x 8.8 mm (6.09 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Dark Grey, Rose Gold, White |
| Models | YU5200 |
| Price | About 170 EUR |