
| YU Yureka Black - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, June. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 142 x 69.6 x 8.7 mm (5.59 x 2.74 x 0.34 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 168 h (2G) / Up to 168 h (3G) |
| Talk time | Up to 28 h (2G) / Up to 21 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Matte Black, Chrome Black |
| Models | YU5040 |
| Price | About 9000 INR |