
| YU Yunicorn - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, May. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 153.3 x 75.4 x 8.5 mm (6.04 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Around YU 2 | |
| Platform | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (3G) |
| Music play | Up to 100 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, graphite, gold |
| Models | YU5530, U55 |
| SAR | 0.52 W/kg (head) 0.81 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |