
| Yezz Zenior YZ888 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.8 x 51.1 x 13.8 mm (4.48 x 2.01 x 0.54 in) |
| Weight | 70 g without battery (2.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight SOS button | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~17.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | Yes |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Video Player Music Player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 144 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold, Gray, Red |