
| Yezz Ritmo 3 TV YZ433 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM1 & SIM 2 & SIM 3 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, Q2. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103.5 x 56.7 x 13 mm (4.07 x 2.23 x 0.51 in) |
| Weight | 55 g without battery (1.94 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~21.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64Mb 32Mb RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Analog TV Facebook, MSN, Twitter, Yahoo Video Player Music Player Organizer Calendar Calculator Stopwatch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 144 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Silver, White |