
| Yezz Max 3 Ultra - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 7, 12, 17, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, September |
| Status | Available. Released 2023, January |
| Body | |
| Dimensions | 159.7 x 77.3 x 9.9 mm (6.29 x 3.04 x 0.39 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | INX Glass |
| Platform | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, AF 0.3 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3700 mAh, removable |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Artic Blue, Aqua Green, Turquoise Green |
| Price | About 100 EUR |