
| Yezz Max 2 Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 7, 12, 17, 28 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2021, April |
| Status | Available. Released 2021, July |
| Body | |
| Dimensions | 149.7 x 72.2 x 9.7 mm (5.89 x 2.84 x 0.38 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Protection | Asahi Glass |
| Platform | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, AF 0.3 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, removable |
| Charging | USB Power Delivery |
| Misc | |
| Colors | Black Panther, Pacific Blue |
| SAR | 0.77 W/kg (head) 0.59 W/kg (body) |
| Price | About 70 EUR |