
| Yezz Max 1 Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 7, 12, 17 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019, August. Released 2019, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 148.7 x 70.9 x 8.9 mm (5.85 x 2.79 x 0.35 in) |
| Weight | 154.8 g (5.47 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Protection | AGC glass |
| Platform | |
| OS | Android 9.1 (Pie) |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 8 MP, AF 0.3 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 280 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Gun Metal, Blue |
| Price | About 80 EUR |