
| Yezz Max 1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 139 x 65.8 x 8.8 mm (5.47 x 2.59 x 0.35 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 60 EUR |