
| Yezz Liv 3S LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 7, 17 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, October |
| Status | Available. Released 2023, January |
| Body | |
| Dimensions | 144.5 x 73.4 x 10.7 mm (5.69 x 2.89 x 0.42 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | TN TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Asahi Glass |
| Platform | |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9832E (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 8 MP secondary unspecified camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Graphite, Forrest Green, Cosmos Blue, Sunset Blue |
| Price | About 60 EUR |