
| Yezz GO 1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2020, February |
| Status | Available. Released 2020, July 28 |
| Body | |
| Dimensions | 128.5 x 65.2 x 11 mm (5.06 x 2.57 x 0.43 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~54.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |