
| Yezz Fashion F10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 & SIM 3 |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 59 x 13.7 mm (4.02 x 2.32 x 0.54 in) |
| Weight | 72 g without battery (2.54 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 220 x 176 pixels (~128 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64Mb 32Mb RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Whatsapp messenger Analog TV Video Player Music Player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red, White |