
| Yezz Epic T7ED - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 186.8 x 106.7 x 11.6 mm (7.35 x 4.20 x 0.46 in) |
| Weight | 272 g (9.59 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Allwinner A20 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Gesture typing | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Green, Orange, Dark Gray |