
| Yezz Epic T - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 7, 17, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, March. Released 2018, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 168.8 x 86.5 x 15.9 mm (6.65 x 3.41 x 0.63 in) |
| Weight | 469 g (1.03 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Flashlight | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 16 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 9000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Stand-by | Up to 650 h (3G) |
| Talk time | Up to 30 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 250 EUR |