
| Yezz EPIC 3 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2022, May |
| Status | Available. Released 2022, August |
| Body | |
| Dimensions | 189.5 x 107.5 x 10.6 mm (7.46 x 4.23 x 0.42 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TN LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | Asahi Glass |
| Platform | |
| OS | Android 12 (Go Edition) |
| Chipset | Allwinner A133 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP, f/2.0 |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh |
| Charging | USB Power Delivery |
| Misc | |
| Colors | Blue |
| Price | About 70 EUR |