
| Yezz Classic Z51 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - ZM51003 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2015, July. Released 2015, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100.5 x 50.5 x 17.8 mm (3.96 x 1.99 x 0.70 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight SOS button | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.3 inches, 5.2 cm2 (~10.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~308 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 8MB 8MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio; built in antenna |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Music/Video player Organizer Calendar Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Charging | Charging dock |
| Stand-by | Up to 130 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |