
| Yezz Classic C60 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - CM60043 |
| HSDPA 900 / 2100 - CM60047 | |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 118 x 50.4 x 12.6 mm (4.65 x 1.98 x 0.50 in) |
| Weight | 80 g without battery (2.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 64MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | No |
| Java | No |
| Music/Video player Organizer Calendar Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 167 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black |