
| Yezz Classic C50 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - CC50003 |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 87 x 46 x 18 mm (3.43 x 1.81 x 0.71 in) |
| Weight | 71 g without battery (2.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~25.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Flashlight | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32Mb 32Mb RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Video Player Music Player Organizer Voice memo Whatsapp | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 650 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Blue, Fuchsia, White, Black |