
| Yezz Classic C30 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 & SIM 3 |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 48 x 13.3 mm (4.33 x 1.89 x 0.52 in) |
| Weight | 54 g without battery (1.90 oz) |
| SIM | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~28.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64Mb 32Mb RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Facebook, Twitter Video Player Music Player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 680 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, Gray, White |