
| Yezz Chico YZ200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 48 x 11.4 mm (4.13 x 1.89 x 0.45 in) |
| Weight | 50 g without battery (1.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 4096 colors |
| Size | 1.4 inches, 6.1 cm2 (~12.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 16MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 350 mAh battery |
| Stand-by | Up to 144 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Gray, Blue, Pink, Red |