
| Yezz Chico 2 YZ201 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 45 x 14.4 mm (4.13 x 1.77 x 0.57 in) |
| Weight | 55 g without battery (1.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB 32MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Facebook, MSN, Twitter, Yahoo Video Player Music Player Organizer Predictive Text Input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 550 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, Gray, Purple, Red, White |
| SAR | 0.62 W/kg (head) 0.53 W/kg (body) |