
| Yezz CC40 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - CC40007 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, March. Released 2016, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107.4 x 46 x 14.4 mm (4.23 x 1.81 x 0.57 in) |
| Weight | 82.5 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | MIDP 2.0 |
| Video Player Music Player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 160 h (2G) / Up to 130 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |