
| Yezz C32 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 7, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, August |
| Status | Available. Released 2022, August |
| Body | |
| Dimensions | 121 x 50 x 12.8 mm (4.76 x 1.97 x 0.50 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~16.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Unisoc T107 (22 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 48MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 0.08 MP |
| Video | QVGA |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Green, Red, Blue |