
| Yezz Bonito YZ500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99.6 x 53.8 x 13.5 mm (3.92 x 2.12 x 0.53 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.5 cm2 (~23.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 220 x 170 pixels (~139 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128Mb 64Mb RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| SNS apps Analog TV Video Player Music Player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 144 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, Gray, Pink, Red, Violet |
| SAR | 0.54 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |