
| Yezz Billy 4 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - BM4MI043 |
| HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 & SIM 2 - B4MI047 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122.5 x 64.4 x 9.9 mm (4.82 x 2.54 x 0.39 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 350 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Black, Red, Gun Metal, Blue, Yellow, Champing Gold |