
| Yezz Art 3 Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, September |
| Status | Available. Released 2023, January |
| Body | |
| Dimensions | 162 x 75.2 x 9 mm (6.38 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.49 inches, 101.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~406 ppi density) |
| Protection | Asahi Glass |
| Platform | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Main Camera | |
| Triple | 48 MP, AF 8 MP 0.3 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Snow White, Space Black |
| Price | About 160 EUR |