
| Yezz Andy C5E LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - AC5EL191 |
| 4G bands | LTE 700 / 1800 / 1900 - AC5EL191 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 143.7 x 72.8 x 9.4 mm (5.66 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 350 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |