
| Yezz Andy A4 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.5 x 63.5 x 9.8 mm (4.90 x 2.5 x 0.39 in) |
| Weight | 104 g without battery (3.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577T (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 480 h (2G) / Up to 350 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |