
| Yezz Andy 5E5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5E5052 |
| HSDPA 850 / 1900 - 5E5043 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, August. Released 2018, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 139.8 x 71.5 x 8.6 mm (5.50 x 2.81 x 0.34 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | TN |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Yes |
| Platform | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 180 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Dark Gray, Gold |