
| Yezz Andy 5.5M LTE VR - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - AM55ML194 |
| 4G bands | 2, 4, 7, 17 - AM55ML194 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, January. Released 2016, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 157.4 x 78 x 9 mm (6.20 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 240 h (2G) / Up to 200 h (3G) |
| Talk time | Up to 17 h 40 min (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |