
| Yezz Andy 4EL2 LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - AM4E2L137 |
| HSDPA 850 / 1900 - AM4E2L133 | |
| 4G bands | LTE 700 / 1700 / 2600 - AM4E2L133 |
| LTE 800 / 1800 / 2600 - AM4E2L137 | |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, June. Released 2015, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 127 x 64.5 x 10.5 mm (5.0 x 2.54 x 0.41 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1600 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 266 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |