
| Yezz Andy 4E LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - AM4EI137 |
| HSDPA 850 / 1900 - AM4EI133 | |
| 4G bands | 4, 7, 17 - AM4EI133 |
| 1, 3, 7, 8, 20 - AM4EI137 | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 64 x 10.8 mm (4.96 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6732M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1450 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 290 h (2G) / Up to 242 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |