
| Yezz Andy 4E4 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - AM4E4I043 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, November. Released 2016, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 125.8 x 63 x 10.8 mm (4.95 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | TN |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731C |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 116 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Gray, Blue, Pink |