
| Yezz Andy 4.5M - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 or SIM 2 |
| HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 or SIM 2 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 133.4 x 67.2 x 9.2 mm (5.25 x 2.65 x 0.36 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 635 h (2G) / Up to 385 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red |