
| Yezz Andy 3G 2.8 YZ11 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, March. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107.5 x 57.7 x 14.9 mm (4.23 x 2.27 x 0.59 in) |
| Weight | 71 g without battery (2.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 650 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 48 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue, Purple, Black |