
| Yezz Andy 3.5EI3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - AM35E3I079 |
| HSDPA 900 / 2100 - AM35E3I083 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, June. Released 2015, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117.8 x 63 x 11.7 mm (4.64 x 2.48 x 0.46 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum 7715 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 171 h (3G) |
| Talk time | Up to 3 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, White, Blue, Fuchsia |