
| XOLO Q2100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152.4 x 75 x 9.3 mm (6.00 x 2.95 x 0.37 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 777 h (2G) / Up to 604 h (3G) |
| Talk time | Up to 27 h (2G) / Up to 22 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.68 W/kg (head) 0.56 W/kg (body) |