
| XOLO Play Tab 7.0 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 194.6 x 122.6 x 10.6 mm (7.66 x 4.83 x 0.42 in) |
| Weight | 338 g (11.92 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 330 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 110 EUR |