
| XOLO A550S IPS - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 125 x 63.9 x 9.1 mm (4.92 x 2.52 x 0.36 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 570 h (3G) |
| Talk time | Up to 21 h (2G) / Up to 8 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | White |