
| XOLO A510s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, March. Released 2014, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 128 x 63 x 9 mm (5.04 x 2.48 x 0.35 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 424 h (2G) / Up to 416 h (3G) |
| Talk time | Up to 13 h (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| Price | About 100 EUR |