
| XOLO A500 Club - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.5 x 61.9 x 9.3 mm (4.90 x 2.44 x 0.37 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 466 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 15 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 0.34 W/kg (head) 0.65 W/kg (body) |
| Price | About 80 EUR |