
| WND Wind Van Gogh 2100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 98 x 47.5 x 16.3 mm (3.86 x 1.87 x 0.64 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Downloadable wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 50 received, 50 dialed, 50 missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MIDI, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Built-in detachable Bluetooth earpiece MP3/AAC player MP4/3gp player Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver-Gray, Silver-Fuchsia |