
| WND Wind DUO 2200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98 x 47.5 x 17.3 mm (3.86 x 1.87 x 0.68 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~21.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~222 ppi density) |
| Downloadable wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) on both sides |
| Phonebook | 1000 entries on each side, Photocall |
| Call records | 20 received, 20 dialed, 20 missed calls |
| Call register and phonebooks are shared between faces | |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, on each side |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MIDI, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC player MP4/3gp player Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 930 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black-silver, Gold-silver, Fuschia-silver |