
| WND Wind DUO 2000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 97 x 48 x 17 mm (3.82 x 1.89 x 0.67 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | OLED, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.1 cm2 (~15.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~137 ppi density) |
| Downloadable themes | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries each side, Photocall |
| Call records | 50 received, 50 dialed, 50 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MIDI, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1660 mAh battery |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Black, Dark gray |