
| Wiko Ufeel fab - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016. Released 2016 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 154.4 x 77.2 x 10.6 mm (6.08 x 3.04 x 0.42 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold |