
| Wiko Tommy2 Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, September. Released 2017, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 155.3 x 76.8 x 8.9 mm (6.11 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold, Bleen, Lime, Rose Gold |
| SAR EU | 0.88 W/kg (head) 1.49 W/kg (body) |