
| Wiko T40 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025 |
| Status | Available. Released 2025 |
| Body | |
| Dimensions | 164.2 x 75.3 x 8.8 mm (6.46 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Main Camera | |
| Single | 50 MP Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired Reverse wired |
| Misc | |
| Colors | Sunrise Violet, Champagne Gold, Sky Mirror, Dark Blue |