
| Wiko Sunny5 Lite - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2020, November |
| Status | Available. Released 2020, November |
| Body | |
| Dimensions | 146.6 x 72.3 x 9 mm (5.77 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | TN LCD |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~197 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 (Go Edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Deep Grey, Gold, Mint |
| SAR | 0.70 W/kg (head) 1.55 W/kg (body) |
| Price | About 60 EUR |