
| Wiko Sunny3 Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019. Released 2019 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 148 x 72 x 9.3 mm (5.83 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TN TFT LCD |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~197 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2200 mAh |
| Misc | |
| Colors | Anthracite, Gold, Cherry Red, Grey |
| Price | About 50 EUR |