
| Wiko Sunny - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, February. Released 2016, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 128.4 x 66.2 x 11.3 mm (5.06 x 2.61 x 0.44 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~53.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/5.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA, f/2.8, 1/10", 2.2µm |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 270 h (2G) / Up to 270 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | True Black, Pure White, Flashy Red, Bleen, Hot Pink |
| SAR EU | 0.62 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) |